specjalności, chociażby takie, jak chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy ortodoncja. Innymi specjalizacjami, które wchodzą w skład stomatologii, są periodontologia, protetyka, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Można wyróżnić także specjalności z pogranicza innych nauk, takie jak zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług zahaczający o różne specjalizacje, jak stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia stomatologiczna. W ramach każdej ze specjalności wykonywane są określone zabiegi, na przykład leczenie kanałowe zębów, nazywane także leczeniem endodontycznym, należy do działu stomatologii zachowawczej. Wyrywanie zębów zaś zalicza się do specjalności zwanej chirurgią stomatologiczną, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny – stomatologii oraz chirurgii.
Metody wybielania zębów
Wybielanie zębów jest jedną z wielu usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne, z której chętnie korzysta wiele osób, którym zależy na śnieżnobiałym uśmiechu. Wybielanie można podzielić na takie, które wykonuje się w domu poprzez użycie odpowiednich środków wybielających dostępnych w drogeriach, jak pasty do zębów, oraz na takie wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Gabinety stomatologiczne oferują dwie podstawowe metody wybielania, a jest to metoda gabinetowa oraz metoda nakładkowa. Metoda wybielania gabinetowego jest w całości przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym i polega na zastosowaniu odpowiedniego środka wybielającego i naświetlaniu specjalną lampą. Z drugiej strony metoda nakładkowa trwa nieco dłużej, ale jest mniej inwazyjna oraz tańsza i polega na stosowaniu indywidualnych nakładek, do których pacjent sam aplikuje środek wybielający. Wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, którego celem nadrzędnym jest rozjaśnienie uzębienia o kilka odcieni.
Utrzymywanie higieny jamy ustnej
Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo ważną częścią profilaktyki próchnicy zębów. Regularne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiedniej metody oraz z użyciem właściwie dobranej szczoteczki czasem może być niewystarczające. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które skutecznie pozbywają się bakterii w miejscach, gdzie nie sięga zwykła szczoteczka. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny na wizyty kontrolne. W profilaktyce pomagają również specjalne zabiegi dentystyczne, chociażby takie jak fluoryzacja czy piaskowanie. Profilaktyka powinna być także odpowiednio dobrana do rodzaju zębów, ponieważ uzębienie niektórych osób może być bardziej podatne na próchnicę. W kwestiach profilaktyki, która jest ważną częścią w stomatologii, warto poradzić się naszego lekarza dentysty, by polecił lub wskazał odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że łatwiej jest zapobiegać próchnicy zębów, niż ją później leczyć.